Što je dijabetes?
Dijabetes tip 1 je autoimuna bolest u kojem dođe do poremećaja antitijela koja se stvaraju u organizmu bolesnika. Imunološki sustav tijela odgovoran je za borbu protiv stranih napadača, poput štetnih virusa i bakterija. Kod osoba s dijabetesom tipa 1, imunološki sustav pogrešno zaključi i vidi gušteraču kao napadača. Rezultat toga je uništavanje beta stanica u gušterači koje su odgovorne za lučenje inzulina, a inzulin je neophodan za održavanje normalnih razina glukoze u krvi. Stoga, potrebno je par puta dnevno ubrizgavati inzulin u tijelo kako bi zamijenili ulogu gušterače u vašem tijelu.
Bolesnik ne može utjecati na nastanak ove bolesti niti se dobije od prekomjernog prejedenja i uzimanja slatkiša, to se obično otkrije kada ste dosta dugo imali simptome jer u većini zanemarimo njihovu pojavu dok ne osjetimo slabost zbog ketoacidoze i ne potražimo pomoć.
Simptomi dijabetesa
- Učestalo mokrenje
- Pojačan osjećaj gladi i žeđi
- Neobjašnjiv gubitak tjelesne težine
- Umor i slabost
- Smetnje vida
- Grčevi u nogama
- Razdražljivost i promjene u raspoloženju
Koja je razlika između dijabetesa tipa 1 i tipa 2?
Dijabetes tip 1
- Brzo se razvija i najčešće se dobije u djetinjstvu ili adolescenciji.
- Zbog uništenja beta stanica gušterače, vaše tijelo stvara premalo ili nimalo inzulina pa je potrebna terapija inzulina.
- Lijeka nema, koristi se terapija inzulinom.
- Za lakše i bolje kontroliranje bolesti, potrebna je redovita provjera glukoze u krvi, aktivan život i plan prehrane.
- Upornost vođenja ove bolesti vodi ka životu sa manje komplikacija koje mogu uslijediti zbog lošeg kontroliranja dijabetesa koje naravno ne želimo osjetiti.
- Još uvijek se ne zna razlog nastanka dijabetesa tipa 1 i zašto se takav proces dogodi u tijelu, ali znanstvenici tvrde da je najčešće povezan sa genetikom i drugim autoimunim čimbenicima što ne mora uvijek biti razlog.
Dijabetes tip 2
- Najčešće ga dobiju odrasli i starije osobe.
- Nastaje godinama
- Tijelo i dalje može proizvoditi inzulin, ali ga ne korisiti pravilno (inzulinska rezinstencija)
- Lijeka nema. Savjetuje se dijeta, tjelovježba, gubitak težine, a u većini se koriste i lijekovi kao i također injekcija inzulina.
- Osobe s dijabetesom tipa 2 mogu ili ne moraju uzimati inzulin, jer gušterača i dalje može biti sposobna za proizvodnju inzulina koja se može regulirati promjenom načina života.
Osobe s dijabetesom tipa 1 i 2 doživljavaju iste simptome. Također moraju voditi računa o količini glukoze u krvi. Također je vrlo važno da osobe tipa 1 i 2 budu u bliskom kontaktu sa stručnjakom za dijabetes (endokrinologom). Ti stručnjaci rade s drugim profesionalcima (odgajatelji dijabetesnih sestara, edukatorice dijetetičara itd.) Kako bi pacijentima pružili najbolju moguću njegu. Osobe s dijabetesom trebali bi vidjeti svoj liječnički tim najmanje jednom u tri mjeseca.
Što podiže glukozu u krvi?
Glukozu u krvi podižu ugljikohidrati koji se nalaze u skoro svim namirnicama (kruh, brašna, šećer, voće, škrobasto povrće…)
Ugljikohidrati tijelu daju energiju, pa se ne preporučuje izbacivanje ugljikohidrata iz prehrane kako bi smanjili korištenje inzulina, samo se traži da jedete zdravije ugljikohidrate u kombinaciji s ostalim zdravim makronutrijentima.
Ugljikohidrati su potrebni jer se inzulin veže za njih i u tijelu ih pretvara energiju.
Naravno da dijabetičari mogu jesti sve što i drugi jedu, samo trebate odrediti potrebnu količinu inzulina kako bi pokrili ono što jedete, što u većini nije uvijek prolazno.
Preporučuje se normalan unos hrane uz redovitu aktivnost.
Na ovom blogu imate recepte koji su prilagođeni osobama s dijabetesom i onima koji žele voditi zdraviji život.